Gdzie ładować Teslę

Samochody TESLA pod względem możliwości ładowania wypadają najlepiej wśród wszystkich innych aut elektrycznych (są kompatybilne praktycznie z wszystkimi stacjami ładowania). Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, które objaśni sposoby ładowania i przybliży czas potrzebny na tą operację (prędkości ładowania są uzależnione od stopnia rozładowania akumulatorów oraz ich temperatury).

Stacje ładowania TESLA Supercharger
Tesla posiada swoją sieć szybkich ładowarek tzw. Supercharger. Na dzień dzisiejszy na całym świecie dostępnych jest ponad  1100 stacji ładowania z łączną liczbą 8500 ładowarek (na jednej stacji zainstalowanych jest więcej ładowarek, dzięki czemu w jednym momencie możliwe jest ładowanie kilku pojazdów). W Europie zlokalizowanych jest prawie 400 stacji,  a w Polsce 4 (w Katowicach, Kostomłotach k/Wrocławia, Poznaniu i Ciechocinku). Sieć jest stale rozbudowywana i w Polsce planowane jest otwarcie kolejnych 4 stacji (w Strykowie, Rzeszowie, Sieradzu i Ostrów Mazowiecka). Ładowanie na stacjach Supercharger możliwe jest tylko dla samochodów Tesla i jest ono bezpłatne (inne pojazdy elektryczne nie mają możliwości ładowania na tych stacjach nawet za opłatą). Maksymalna prędkość ładowania to ponad 400km/h. Samochody Tesla produkowane na runek amerykański mają inne złącza i z tego względu nie mają możliwości ładowania na europejskich stacjach Supercharger. Oferowane przez nas samochody to wersje na rynek europejski i dlatego mogą bez problemu i za darmo ładować się na wszystkich stacjach w Europie. Mapa dostępnych stacji znajduje się na pod adresem:
https://www.tesla.com/en_EU/findus#/bounds/65,55,34,-11/?search=supercharger&name=Europe

Publiczne ładowarki
Ładowanie samochodów Tesla możliwe jest na publicznych stacjach ładowania budowanych przez samorządy, korporacje i prywatnych inwestorów. Takie publiczne ładowarki są uniwersalne i mogą się tam podłączać dowolne pojazdy elektryczne pod warunkiem, że mają kompatybilne złącza. Publiczne punkty ładowania wyposażone najczęściej w 3 złącza: CHAdeMO, Mennekes Typ2 i CCS. Dwa pierwsze są obsługiwane przez nasze auta więc można przyjąć, że samochód Tesla może być ładowany na każdej publicznej stacji. Prędkość ładowania zależy od tego do którego złącza auto zostanie podpięte: dla złączu CHAdeMO prędkość wynosi ok. 200km/h, a dla Mennekes Typ 2 prędkość ok. 75km/h). Mapa publicznych ładowarek dostępna jest na stronie https://www.plugshare.com/

Dowolne gniazdko elektryczne lub siłowe
Oferowane przez nas samochody mają w komplecie ładowarki pozwalające na podłączenie do zwykłego gniazdka elektrycznego 230V lub do gniazda 3 -fazowego (tzw. siła). Takie ładowanie trwa dłużej, ale z reguły odbywa się po dojechaniu w miejsce docelowe (domowy garaż lub hotel). Sporo hoteli lub pensjonatów oferuje swoim gościom możliwość bezpłatnego podłączenia samochodu. Dzięki temu po dojechaniu do miejsca wypoczynku można podłączyć auto i po kilku godzinach znowu jest gotowe do jazdy. Prędkość ładowania to w przypadku gniazda siłowego to 45km/h lub 13km/h dla gniazdka 230V.